Рекомендації для батьків


Пам’ятка батькам

про дитячий травматизм в зимовий період

     Санчата, лижі, ковзани - найулюбленіші розваги дітей взимку. На жаль, саме вони стають причиною багатьох травм. Тут зростає роль дорослих, які повинні навчити дитину правилам поведінки, що дозволяє уникнути отримання травм, і посилити контроль за їх дотриманням. Необхідно перевірити санчата, чи не пошкоджені вони, кріплення на лижах, надійно і правильно прикріплене воно до ніг дитини, а ковзани на відповідність розміру.

Саме дорослі повинні проконтролювати місця, де граються їхні діти взимку. Схил, що вибирається для спуску на санчатах або лижах, обов'язково повинен бути далеко від дороги, вільний від палиць і коріння дерев. Кожна дитина повинна розуміти, що катаючись із закритими очима, можна зіткнутися з сусідом або деревом, а спуск спиною, знижує можливість керувати санчатами, своєчасно і адекватно реагувати на небезпеку. Особливо небезпечно чіплятися до транспортних засобів, прив'язувати санчата один до одного, перевернувшись, одні потягнуть за собою інші.

Гра в сніжки, ще одна зимова забава, яка може призвести до пошкоджень очей, тому завдання дорослих переконати дитину берегтися від попадання снігу в обличчя і не кидати сніжки з крижаною скоринкою і заледенілими шматочками снігу в друзів, особливо в голову.

Ожеледь, досить часте атмосферне явище взимку, є причиною безлічі травм і переломів.

По-перше, правильно підберіть дитині взуття: перевагу краще віддати взуттю з ребристою підошвою, виробленої з м'якої гуми.

По-друге, навчіть дитину переміщатися по слизькій вулиці: потрібно не поспішати, уникати різких рухів, постійно дивитися собі під ноги. Ноги повинні бути злегка розслаблені і зігнуті в колінах, корпус при цьому трохи нахилений вперед. Тримати руки в кишенях в ожеледь небезпечно, при падінні чи буде час їх вийняти і вхопитися за що-небудь. Величезну небезпеку в ожеледь представляють сходинки, по можливості уникайте їх, якщо це неможливо, то ногу при спуску по сходах необхідно ставити уздовж сходинки, у разі втрати рівноваги така позиція пом'якшить падіння.

Поясніть дитині, що увага і обережність - це головні принципи поведінки, яких слід неухильно дотримуватися в ожеледь.

Ще одна поширена зимова травма - обмороження. Пошкодження тканин під дією холоду може наступити не тільки при низьких температурах повітря, але і при температурі вище нуля, особливо під час рясного снігопаду, при сирій погоді, вологому одязі, тісного взуття. Обмороженню піддаються найчастіше пальці рук і ніг, щоки, ніс, вуха.

Обмороження найчастіше наступають непомітно, без болю, тому необхідно звертати увагу на колір рум'янцю у дитини (нормальний рум'янець - ніжно-рожевого кольору, якщо він став нерівномірний, з яскраво-червоними або білими плямами - це обмороження), перевіряти чутливість шкіри обличчя, постійно ворушити пальцями рук і ніг.

Щоб уникнути неприємних наслідків, правильно одягайте дитину для прогулянок: необхідні рукавиці – такі що не промокають, шарф, шапка з водовідштовхувального матеріалу на теплій підкладці, взуття, не стискаюче нижні кінцівки і не пропускає воду. Шкіру обличчя потрібно захищати спеціальним дитячим кремом.

Взимку до списку травм додається ще й ризик «приклеїтися». Постарайтеся дохідливо пояснити дитині, що в мороз не можна лизати язиком і доторкатися мокрими руками до залізних конструкціям, можна «приклеїтися». Нагадайте, що не варто проводити експерименти.

 Якщо ваша дитина захоплюється зимовими видами спорту, подбайте не лише про його спортивній екіпіровці, але і про захист: наколінники, налокітники, захисту для хребта, вони допомагають значною мірою зменшити ймовірність отримання травм.

Взимку зростає число дорожньо-транспортних травм. Часто дитина бачить, що машина наближається, і сподівається проскочити, але на слизькій дорозі водій не встигає загальмувати, оскільки збільшується гальмівний шлях автомобіля. Перетинати проїжджу частину дороги необхідно виключно на пішохідному переході і ні в якому разі не перебігати, слід бути дуже уважними. Обов'язково дотримуватися правил дорожнього руху.

 

Шановні батьки!

Багатьох серйозних травм можна уникнути, якщо ви будете уважно стежити за своїми дітьми і дбати, щоб їх оточення було безпечним!


Функціонування закладу дошкільної освіти в умовах карантину
Запобігаємо поширенню COVID - 19 

 

"Як підготувати дитину до дитячого садка"

      Розкажіть дитині, що таке дитячий сад, навіщо туди ходять діти, чому Ви хочете, щоб малюк пішов в сад.

Проходячи повз дитячого саду, з радістю нагадуйте дитині, як їй пощастило - скоро він зможе ходити в дитячий сад. Розповідайте рідним і знайомим в присутності малюка про свою радість, що пишаєтеся своєю дитиною, адже він вже великий і скоро буде ходити в дитячий сад.

Детально розкажіть дитині про режим дитячого садка: що, як і в якій послідовності, він буде робити. Чим докладніше буде ваша розповідь і чим частіше ви будете її повторювати, тим спокійніше і впевненіше почуватиме себе ваш малюк, коли піде в садок.

      Поговоріть з дитиною про можливі труднощі, до кого він зможе звернутися за допомогою, як це зробити.

     Наприклад: "Якщо ти захочеш пити, підійти до вихователя і скажи: "Я хочу пити", і Ганна Миколаївна наллє тобі води. Якщо захочеш в туалет, скажи про це". Не створюйте у дитини ілюзій, що все буде виконано на першу вимогу і так, як він хоче. Поясніть йому, що в групі буде багато дітей і іноді йому доведеться почекати своєї черги. Ви повинні сказати малюкові: "Вихователь не зможе відразу одягнути всіх дітей, тобі доведеться трохи почекати". Спробуйте пограти з дитиною у всі ці ситуації вдома.

       Приготуйте разом з дитиною "радісну коробку", складаючи туди недорогі речі. Це можуть бути невеликі іграшки, які залишаються привабливими для вашої дитини і, вже точно, порадують інших дітей. Це можуть бути красиві паперові серветки або клаптики приємної на дотик тканини, книжки з картинками і т. д.

       Навчіть малюка знайомитися з іншими дітьми, звертатися до нас по імені, просити, а не забирати іграшки, пропонувати свої іграшки, свої послуги іншим дітям.

Розробіть разом з дитиною нескладну систему прощальних знаків уваги і їй буде простіше відпустити вас.

         Пам'ятайте, що на звикання дитини до дитячого садку може знадобитися до півроку. Розраховуйте свої сили, можливості і плани. Краще, якщо на цей період у родини буде можливість підлаштуватися до особливостей адаптації свого малюка.

Переконайтеся у власній впевненості, що у вашій родині дитячий садок необхідний саме зараз. Дитина чудово відчуває, коли сумніваються в доцільності садовського виховання. Будь-які ваші коливання дитина використовує для того, щоб чинити опір розставання з батьками. Легше і швидше звикають діти, у батьків яких немає альтернативи дитячому саду.

         Дитина звикне тим швидше, чим з більшою кількістю дітей і дорослих зможе побудувати відносини. Допоможіть дитині в цьому. Познайомтеся з іншими батьками і їх дітьми. Називайте інших дітей у присутності вашого малюка по іменах. Заохочуйте звернення вашої дитини за допомогою і підтримкою до інших людей у вашій присутності. Чим краще будуть ваші стосунки з вихователями, з іншими батьками і їх дітьми, тим простіше буде звикнути вашій дитині.

Досконалих людей немає, будьте поблажливі і терпимі до інших. Тим не менш, прояснювати ситуацію, яка турбує вас, необхідно. Робіть це в м'якій формі або через вихователів.

        У присутності дитини уникайте критичних зауважень на адресу дитячого саду і його співробітників. Ніколи не лякайте дитину дитячим садом.

В період адаптації емоційно підтримуйте малюка. Тепер ви проводите з ним менше часу. Компенсуйте це якістю спілкування. Частіше обіймайте дитину.

Якщо через місяць ваша дитина не звик ще до дитячого садку, перевірте список рекомендацій і спробуйте виконати ті рекомендації, про які ви забули.

 

 

Прогноз імовірного ступеня адаптації дитини до умов дитячого садка.

ЛЕГКА АДАПТАЦІЯ

Дитина спокійно входить у групу, уважно оглядається, перш ніж зупинити свою увагу на чому-небудь. Він дивиться в очі незнайомого дорослого, коли той до нього звертається. Дитина вступає в контакт зі своєї ініціативи, може попросити про допомогу. Вміє зайняти себе сам, використовує в грі предмети-замінники, наприклад, навмисно годує ляльку, бадьорий настрій чи спокійний, пантоміміка виразна, емоції легко розпізнаються. Дитина дотримується встановлених правил поведінки, адекватно реагує на зауваження і схвалення, коректуючи після них свою поведінку. Він вміє грати поруч з іншими дітьми, доброзичливий до них.

АДАПТАЦІЯ СЕРЕДНЬОЇ ТЯЖКОСТІ .

Дитина вступає в контакт, спостерігаючи за привабливими діями вихователя, або через включення тілесних відчуттів. Напруженість перших хвилин поступово спадає, дитина може вступати в контакт зі своєї ініціативи, може розгорнути ігрові дії. На зауваження і заохочення реагує адекватно, може порушувати встановлені правила і норми поведінки (соціальне експериментування).

ВАЖКА АДАПТАЦІЯ.

 Контакт з дитиною вдається встановити тільки через батьків. Малюк переходить від однієї іграшки до іншої, ні на чому не затримуючись, не може розгорнути ігрових дій, виглядає стурбованим, замкнутим. Зауваження або похвала вихователя залишають дитину або байдужою, або він лякається і шукає підтримку у батьків.

ДУЖЕ ВАЖКА АДАПТАЦІЯ.

З дитиною не вдається встановити контакт. Батьки знаходяться в злитті з дитиною, сумніваються в тому, що він зможе освоїтися в дитячому саду. Часто батьків авторитарні, вступають у конкуренцію з вихователями, демонструють свою понад компетентність у всіх питаннях.


Дитина йде до школи

 

        Проблема готовності дитини до навчання у школі є надзвичайно широкою за тематикою тих питань, які вона охоплює. Батьки мають з розумінням поставитися до підготовки дитини до школи.       

      Адаптування до нових умов життя є тривалим і нелегким процесом. До умов шкільного життя дитина може звикати так само важко, як кілька років тому вона звикала до умов перебування у дитячому садку.       

        Ставлення дитини до навчання формується задовго до того, як вона переступить шкільний поріг. Важливу роль тут відіграє інформація про школу і спосіб її подачі батьками.

        Необхідно, щоб дитина не лише зрозуміла запропоновану інформацію, а й змогла відчути, "прожити" її. Тож для цього використовуйте сюжетно-рольові ігри, розповіді про своє навчання та улюблених учителів, читайте та аналізуйте дитячу художню літературу про шкільне життя, організуйте екскурсії до школи. Адже, ситуація, коли дитина загубилася у школі, - не таке вже й поодиноке явище.

         Ознайомити дитину з приміщенням школи необхідно напередодні 1 вересня за двома напрямками:

        - по-перше, дитині треба показати, де розміщені приміщення, які вона буде відвідувати обов'язково  - клас, туалет, їдальня, спортивна та актова зали.

        - по-друге, дитина має зрозуміти, як пройти з класу до будь-якого із згаданих приміщень школи і обов'язково - до виходу з неї.

        Така зорієнтованість дитини забезпечить їй комфортне перебування у стінах школи, додасть упевненості у собі, дасть змогу задовольнити певні, наприклад фізіологічні, потреби.

        Ще одне важливе завдання батьків - переконатися, що дитина добре запам'ятала ім'я та по батькові своєї вчительки, а також назву свого класу (скажімо, 1-Б), якщо перших класів кілька. Окрім того, малюк має вміти звернутися за допомогою до зовсім чужих людей. І цьому також мають навчити батьки.

        Не слід ставити дитину у становище, вихід з якого їй невідомий. А адаптування до школи - це не та ситуація, коли варто здобувати досвід, набиваючи гулі. Тож, якщо Ви бажаєте, щоб першокласник зосередився на шкільних завданнях, маєте створити для цього комфортні умови

.        На етапі підготовки до школи пріоритетним є загальний розвиток дитини. Тож, батьки майбутніх школярів насамперед повинні опікуватися тим, щоб у дітей були сформовані загальні здібності та якості особистості, необхідні для того, щоб опанувати принципово нову для них діяльність - навчальну.

        Важливо, щоб майбутній учень умів спілкуватися з найближчим оточенням, був доброзичливим з дітьми та дорослими. Також до вступу до школи дитина повинна вміти керувати своїм тілом, вправно рухатися та орієнтуватись у просторі. У неї має бути гарно розвинена дрібна моторика рук, а також скоординовані рухи руки та ока.

        Щоб стати успішним, майбутньому першокласнику мають бути притаманні такі якості:

        - прагнення до спілкування з однолітками;

        - бажання вчитися;        - міцне здоров'я;

        - позитивний емоційний настрій;

        - грамотне мовлення, зв'язний виклад своїх думок;

        - прагнення до співпраці з дорослими;

        - розвинена довільність поведінки;

        - допитливість і прагнення до відкриттів;

        - сформована координація рухів і графічні навички.


Готуємося до вступу в школу свідомо

 В умовах освітньої реформи “Нова українська школа”, що здійснюється Міністерством освіти і науки України, важливим  завданням є забезпечення наступності між ланками освіти.           Гармонійний розвиток  особистості дитини у період дошкільного дитинства та старту шкільного життя – основа подальшого її успіху в умовах безперервної  освіти впродовж дорослого життя.  Важливим  завданням є забезпечення наступності між ланками освіти.          

 

      

Підготовка до школи – основна тема для батьків і вихователів старших дошкільнят. Багато років побутує низка упереджень щодо підготовки дітей до школи.

       Упередження перше. Майбутньому школяреві слід якомога раніше відмовитися від гри

Примусове обмеження ігрової діяльності дітей (навіть молодших школярів) є небезпечним посяганням на їхні природні потреби, що негативно позначається на розвитку їхніх почуттів, уяви, мислення та гальмує процес соціалізації.

 Гра для дитини  - важливий інструмент пізнання природного та соціального світу.

       Упередження друге. Перед школою обов'язково слід навчити дитину читати (задля реалізації цього завдання батьки починають шукати навчальні заклади, додаткові заняття, де малят за шкільними «лекалами» навчають читати склади і слова).

 

Свідомий читач виростає з уважного, вдумливого, чутливого слухача. Тому, шановні дорослі, намагайтеся систематично читати дітям, даруючи їм і собі хвилини спільного переживання та осмислення літературних творів.   

       Проте нагадуємо: шлях до формування читача починається ще в ранньому дитинстві. Це відбувається в процесі слухання колискових, казок, віршів, потішок, розглядання книжок, імітування процесу читання.     

Упередження третє. Перед вступом до школи діти вже мають уміти писати      

     Непідготовленість до письма (недостатній розвиток дрібної моторики, зорового сприйняття, уваги) може стати причиною виникнення в першому класі негативного ставлення до навчання, тривожності, невпевненості у власних діях, графічної скутості (написання графічних елементів нераціональним способом).  Одже, рівень розвитку дрібної моторики – один з показників інтелектуальної готовності до шкільного  навчання.

 Упередження четверте. Рухова активність (непосидючість) шкодить успішному навчанню в школі.

 

   Надмірні інтелектуальні навантаження без достатньої рухової активності мають негативні наслідки для біологічного дозрівання структур головного мозку дитини, підвищують кров’яний  тиск, розбалансовують газообмін у нервових тканинах, викликаючи мікрогіпоксії.  Обмеження рухової активності дошкільника є моральним злочином проти його фізичного і психічного здоров'я.

Упередження пяте . Розвиток емоційно – почуттєвої сфери не відіграє значущої ролі у підготовці до школи.

        Емоційно почуттєва сфера дошкільників є визначальною для їх успішної соціалізації та взаємодії з навколишнім світом. Тобто заняття мають не так «навчати», як, насамперед, виховувати за допомогою позитивних емоцій, що трансформуються у позитивні почуття.

 

 

        Отже, важливо, щоб дитина була підготовлена до засвоєння нових знань (мала розвинені почуття, мислення, увагу), набуття спеціальних навичок (зокрема й письма), а не була змушена випрявляти неправильно сформовані раніше знання та навички.


Вправи на підготовку руки дитини до письма

У дошкільному віці починається робота з підготовки дітей до письма. Дорослі повинні навчити дитину, у першу, чергу, правильно тримати ручку та орієнтуватися в просторі (на аркуші паперу).

   Дуже часто вчителі та батьки першокласників стикаються з проблемою, що м’язи рук дітей недостатньо розвинені, що призводить до швидкої втоми, небажання писати, малювати. Також часто діти плутаються на площинні у процесі роботи у зошиті. Це стосується найчастіше запису букв, таких як: «Р», «Б», «Я». Елементи саме цих букв діти найчастіше повертають в інший бік.

    Складності, що виникають у процесі  письма пов’язані найчастіше саме з непідготовленістю дітей до цієї діяльності. Отже, з цією метою дуже важливо  в дошкільному віці звернути увагу на вправи, що готували б дитину до письма.

 

   Серед пріоритетних напрямків у роботі визначимо такі:

1) вправи на укріплення м’язів руки;

2) вправи на орієнтування дітей у просторі та площині.

 

   Розглянемо більш детально ці напрямки роботи.

 

   Вправи на укріплення м’язів руки

   Серед різноманітних завдань, спрямованих на підготовку руки дитини до письма, найефективнішими визначимо такі:

 

1. Розфарбовування малюнків.

Обов’язково потрібно враховувати потреби та інтереси дітей. Розмальовка не повинна бути складною, чим менше діти – тим менше елементів у малюнку. Звертайте увагу на те, як діти тримають олівець під час роботи (фломастер краще не використовувати).

 2. Копіювання малюнків (картинок, орнаментів) через копіювальний папір.

 3. Вправи з пластиліном і глиною.

Розминаючи, виліплюючи пальчиками фігурки, дитина зміцнює дрібні м’язи пальців.

4. Вправи з дрібним матеріалом.

Можна під час занять із дитиною нанизувати намисто, застібати та розстібати ґудзики, кнопки, гачки, зав’язувати та розв’язувати стрічки; перекладати трьома пальцями, які тримають ручку під час письма, дрібні іграшки; усмоктувати та висмоктувати воду піпеткою зі склянки, плести з ниток (наприклад, закладки) тощо.

 5. Виконання пальчикової гімнастики.

Варіанти  пальчикової гімнастики.

 

Зайчик.

Варіант 1.

Вихідне положення. Вказівний і середній пальці витягнути нагору, мізинець і підмізинний притиснути до долоні великим пальцем.
Утримувати пальці в такому положенні на рахунок до 5−10. Вправу виконувати спочатку кожною рукою по черзі, потім − двома руками одночасно.

У кущах зайко зітхає,

Все мовчить і слуха.

В нього голосу немає,

Зате довгі вуха.  

 

Варіант 2.

Вихідне положення (див. варіант 1). Згинати та розгинати вказівний і середній пальці ( вниз та вгору) на рахунок «раз-два».

Заєць спати захотів,

Сам постелю постелив.

Сам собі приніс подушку,

Підмостив її під вушко,

Та у зайця довге вушко −

Все звисає із подушки.

 

Варіант 3. Зайченя ховається під сосною.

Вихідне положення. Ліва рука – «зайчик». Права рука − пряма долоня накриває зверху «зайченя» − це «сосна». Потім поміняти положення рук. Права рука – «зайчик», ліва рука – «сосна». Змінювати положення рук 3−4 рази.

Скаче зайчик перший

Під високою сосною,

А під другою сосною,

Скаче зайчик другий.

 

Варіант 4. Зайчик й барабан.

Вихідне положення. Вказівний і середній пальці підняті нагору.
Великий пальчик стукає по підмізинному та мізинцю.

Барабан дзвінкий купили

Для маленького Зайчати.

Б’є по ньому він щосили,

Вовка хоче налякати. 

 

 

 

Ножиці.

Вихідне положення. Великий, підмізинний палець і мізинець пригорнути до долоні. Вказівний і середній пальці витягнути вперед.
Вони то розходяться, то сходяться, імітуючи рухи ножиців. Долоня паралельно столу. Спочатку вправу виконувати повільно, потім темп прискорити. Стежити, щоб пальці були прямими.

Ріжу, ріжу я тканину,

буде сукня для Дарини!

 

Виделка.

Вказівний, середній і підмізинний пальці витягнуті нагору, розставлені нарізно і напружені. Великий палець притискає мізинець до долоні.
Утримувати пальці в такому положенні до рахунку 5−10.

Виделкою їмо сосиску,

Макарони та редиску.

 

Каблучка.

З’єднати великий і вказівний пальці разом, у кільце. Інші пальці випрямити, підняти нагору й притиснути один до одного.
Утримувати в такому положенні до рахунку 5−10. Виконувати вправу кожною рукою по черзі, потім − двома руками одночасно.

Подивись на мою ручку

і побачиш там каблучку.

 

Окуляри.

Вихідне положення. Зробити двома руками кола. Піднести до очей, імітуючи окуляри.

Краще бачити хотів (хотіла),

окуляри я надів (наділа).

 

Малюк.

Варіант 1.

Вихідне положення. Вказівний і середній пальці витягнути й опустити вниз, середній і підмізинний пальці пригорнути до долоні великим пальцем.
Вказівний і середній пальці пересувати по поверхні стола, імітуючи рухи ніг.
Вправа виконується спочатку однієї рукою, потім − іншою. Після цього − двома одночасно. Треба стежити за тим, щоб вказівний і середній пальці при виконанні сильно не згиналися.

Маленькі ніжки крокують по доріжці!

Топ-топ, топ-топ. Крокують по доріжці.

 

Коза.

Вихідне положення. Вказівний палець і мізинець випрямити. Середній і підмізинний − притиснути великим пальцем до долоні. Спочатку вправу виконувати кожною рукою по черзі.

Ішла коза дорогами,

Похитувала рогами.

Потім можна виконувати вправу двома руками, зображуючи козу та козенятка:

Іде коза рогата,

Коза бородата,

Козенятко спішить,

Дзвоником дзвенить.

 

   Вправи на орієнтування дітей у просторі та площині

   До вправ, що сприяють орієнтування дітей у просторі та площинні, відносять вправи на розфарбовування та малювання. Саме на папері дитина вчиться визначати положення об’єктів у просторі та відносно один одного.

Також до одних з найефективніших завдань відносять завдання запропоновані Б. Нікітіним. Розглянемо більш детально декілька з таких завдань.  

 

1. Хто зуміє поставити точки в клітинках (у центрі клітинки)? Поставте по 2 точки, по 3 точки, по 4 тощо. Малюк при цьому не лише вчиться орієнтуватися на площині, але й вчиться рахувати.

 2. Хто зуміє поставити точки на «перехресті», тобто на перетині ліній? Задавати можна різну кількість точок – від 2 до 10, а в якості контрольної вправи – весь трикутник з точок (як на малюнку).

3. Хто зуміє провести пряму горизонтальну лінію заданої довжини точно за лінійкою; лінію довжиною в 1 клітинку, в 2 клітинки, в 3 клітинки, в 4 клітинки і так далі?

 4. Хто зуміє провести вертикальну лінію в зошиті точно за лінійкою; лінію довжиною в 1 клітинку, в 2 клітинки, в 3 клітинки, в 4 клітинки і так далі?

5. Хто зуміє намалювати кружечки діаметром у 1 клітинку? Хто намалює 1 кружечок, 2 кружечка, 3 кружечка і так далі?

 6. Теж саме, але кружечки розташувати іншим чином (у «колонку»).

 7. Хто намалює маленький квадратик у 1 клітинку? Хто намалює квадрат зі стороною в 2 клітинки, в 3 клітинки, в 4 клітинки і так далі?

 8. Хто намалює квадрат зі стороною в 4 клітинки та зафарбує його кольоровим олівцем так, щоб не виходити за контур?

 9. Хто зуміє розділити квадрат зі стороною в 4 клітинки за діагоналлю та зафарбувати різними кольоровими олівцями?

 10. Хто зуміє розділити квадрат зі стороною в 4 клітинки на 4 рівних квадрата та зафарбувати різними кольоровими олівцями?Портрет випускника дитячого садка

Портрет дитини напередодні вступу до школи

 

Психофізіологічний розвиток:

 

·        має зрілі мозкові структури та функції;

·        характерною є відносна стабільність та рухливість нервової системи;

·        проявляє достатню рухову активність;

·        проявляє умілість рук, практичну вправність;

·        здорова, не має хронічних хвороб;

·        володіє основними гігієнічними навичками;

·        знає свою статеву належність, усвідомлює її незмінність, розу­міє, чим відрізняється від представників протилежної статі;

·        володіє основами безпеки життєдіяльності;

·        працездатна, утомлюється лише після чималого навантаження;

·        користується як провідною правою/лівою рукою;

·        не заїкається і не має інших невротичних проявів.

 

Інтелектуальний розвиток:

·        володіє елементарною системою знань про основні предмети і явища навколишнього світу та саму себе, а також деякими простими поняттями;

·        уміє концентрувати увагу, виконує вимогу за інструкцією до­рослого;

·        диференційовано сприймає різноманітну інформацію (візуаль­ну, аудіальну, тактильну);

·        здійснює елементарні операції аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, класифікації;

·        усвідомлює основні зв’язки між явищами;

·        має розвинене логічне запам’ятовування — добре запам’ятовує і відтворює;

·        встановлює логічну послідовність подій;

·        відтворює зразок на вимогу;

·        робить припущення, висуває гіпотези, виявляє елементи креа- тивності;

·        розрізняє звуки мовлення, зіставляє їх з буквами, синтезує зву­ки у слова; знаходить потрібні слова для вираження думки, ви­користовує складні речення;

·        диференціює числа, додає і віднімає у межах 10, визначає най­простіші зміни цифрових рядів;

·        розрізняє реальне й уявне, зовнішнє і внутрішнє;

·        знає деякі основи початкових наукових знань.

 

Мотиваційний розвиток:

·        хоче йти до школи;

·        вирізняється високою допитливістю — розвинена пізнавальна мотивація;

·        може поступитися «хочу» заради «необхідно», відмовитися від бажаного на користь соціально важливого;

·        має сформовану мотивацію досягнення, прагне досягти успіху;

·        свідомо й відповідально ставиться до майбутнього шкільного життя;

·        зацікавлено ставиться до спілкування з новими дорослими та однолітками;

·        у соціально прийнятний спосіб самореалізовується, самоствер- джується;

·        має сформовану первинну систему матеріальних і духовних потреб.

 

Емоційний розвиток:

·        переживає глибоко, виражає почуття щиро, яскраво;

·        сприйнятлива, диференціює емоційно-смисловий характер зо­внішніх впливів, чутлива до нього;

·        знає основні емоції, особливості їх вираження мімікою, жеста­ми, діями, тональністю голосу;

·        адекватно виражає свої ставлення, настрій, стан;

·        утримується від імпульсивних реакцій, негативних емоцій;

·        чутлива до значущих людей, виявляє чуйність, намагається бути суголосною стану та настрою інших;

·        оптимістично ставиться до проблем і складностей, має сформо­ване почуття гумору;

·        володіє елементарною емоційною культурою, самовиражаєть­ся у соціально прийнятний спосіб.

 

Розвиток вольової сфери:

·        свідомо приймає та утримує мету, діє цілеспрямовано;

·        концентрує увагу на завданні, певний час не відволікається;

·        мобілізує себе на розв’язання завдання;

·        розраховує на власні сили, розмірковує і поводиться самостійно;

·        звертається по допомогу лише в разі об’єктивної необхідності;

·        конструктивно розв'язує проблеми, долає труднощі;

·        доводить розпочате до кінця;

·        може відстояти власну думку;

·        визнає свої помилки;

·        дотримується своїх обіцянок.

 

Соціальний розвиток:

·        приймає соціальний статус школяра, усвідомлює його важли­вість;

·        відкрита контактам, комунікабельна;

·        прихильно, доброзичливо ставиться до рідних, знайомих, това­ришів;

·        уміє налагоджувати взаємодію, працювати в команді;

·        узгоджує індивідуальні інтереси з груповими;

·        реалізує основні моральні принципи, прагне дотримуватися в поведінці та діяльності соціальних норм і правил;

·        намагається уникати конфліктів, дружелюбно розв'язує спірні питання, може дійти згоди, домовитися;

·        орієнтується в поведінці на вимогу дорослого та на совість як внутрішню етичну інстанцію;

·        усвідомлює межі схвалюваної і соціально неприйнятної пове­дінки;

·        має більш-менш адекватну самооцінку;

·        поважає себе та інших;

·        має сформований абрис дитячого світогляду, елементарну сис­тему ставлень.

 

Отже, готовність дитини до школи — це досягнення нею таких рівнів психофізіологічного, інтелектуального та особистісного роз­витку, які засвідчують її здатність бути активним суб'єктом шкіль­ного життя взагалі та навчальної діяльності зокрема. Отже, йдеться не про окремі знання та вміння дитини, а про певний їх набір, у яко­му мають бути всі основні компоненти. При цьому рівень розвитку кожного може бути різним, вони можуть доповнювати одне одного, нестача якогось компенсуватися більшою зрілістю іншого. Водночас недостатня сформованість одного з компонентів так чи так вплива­тиме на гармонійну адаптацію до школи, на успішність навчання ди­тини в першому класі. Навички лічби, читання, письма, важливі для загального розвитку старшого дошкільника, самі по собі не визнача­ють, не гарантують його готовності до школи: по завершенні першого півріччя всі першокласники оволодівають ними у більш-менш одна­ковій мірі. Лише певна збалансованість психофізіологічної, інтелек­туальної, мотиваційної, емоційної, вольової та соціальної складових засвідчують достатній рівень сформованості у дошкільника 6-7 років готовності до школи.

 

 


Шановні батьки!

 

          У ст. 12 Закону України «Про дошкільну освіту» зазначено, що відповідно до потреб  громадян України створюються дошкільні навчальні заклади (ясла-садок) для дітей віком від двох місяців до шести (семи) років,  де забезпечуються  догляд  за ними,  розвиток, виховання і навчання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти. Нормативними документами, зокрема Державними санітарними нормами та правилами  «Влаштування, обладнання, утримання дошкільних навчальних закладів та організації життєдіяльності дітей», затвердженими наказом Міністерства охорони здоров'я  від  01.08.2013  № 678, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 9 серпня 2013  № 1370/23902, визначено, що перебувати у дошкільному навчальному закладі до 7 років можуть діти не готові до шкільного навчання за медичними або психолого-педагогічними показниками.

           У п. 14.16. та  у додатку 20 до Санітарних правил вказано, що визначення функціональної готовності дітей старшого дошкільного віку до навчання у першому класі загальноосвітнього навчального закладу передує вступу до школи і проводиться шляхом проведення медико-педагогічного контролю  відповідно до Базового компоненту дошкільної освіти.

          Діти, яким виповнилося 6 років станом на 1 вересня поточного року, за висновками медико-педагогічної комісії не готовими до навчання в школі вважаються:

1) діти, які відстають у біологічному розвитку;

2) діти, які при обстеженні не виконують тести психолого-педагогічних критеріїв;

3) діти, які перенесли протягом останнього року такі захворювання: інфекційний гепатит (окрім гепатиту А), пієлонефрит, дифузний гломерулонефрит, міокардит, менінгіт, менінгоенцефаліт, туберкульоз, ревматизм в активній фазі, захворювання крові, різні ендокринні захворювання, неврози,  травматичні ураження центральної нервової системи, гострі респіраторні захворювання шість і більше разів протягом останнього року, міопію, епілепсію, екзему, нейродерміт.

          Дітям, не готовим до шкільного навчання за медичними або психолого-педагогічними показниками, дається тимчасове відстрочення від вступу до школи на 1 рік.

          Результати медико-біологічних контролів разом із рекомендаціями вносяться до форми 026/о «Медична карта дитини».

          Вік майбутніх першокласників регламентується ст. 20 Закону України  «Про загальну середню освіту» («зарахування учнів до загальноосвітніх навчальних закладів здійснюється, як правило, з шести років») та висновками медико-педагогічної комісії про готовність дитини до навчання.

       У жодному із законів не вказано, що причина, яка дає можливість дитині не йти до школи з 6 років,  це «бажанням батьків».

 

         Крім того, ураховуючи те, що діючими програмами навчання і виховання дітей дошкільного віку, рекомендованих Міністерством освіти і науки України, не передбачено окремо підготовчі групи, ці діти залишаються знову у старших групах разом із дітьми 5-річного віку та повторно вивчають програмовий матеріал цих груп. У дитини, що психологічно готова до школи, потенціал психічного розвитку є рушійною силою в засвоєнні нових знань, її соціалізації. Гальмування цього потенціалу може призвести до втрати  мотиваційної готовності до навчання в школі.


СУМСЬКА    МІСЬКА     РАДА

УПРАВЛІННЯ  ОСВІТИ І НАУКИ

вул. Харківська, 35, м. Суми, 40035, тел. факс (0542) 32-78-05

E-mail: osvita@smr.gov.ua  

 

 

03.10.2018 № 13.01-18/1511 

Керівникам закладів освіти м.Суми та батьківській громадськості

 

 

Про роботу

інклюзивно-ресурсного центру

 

         З метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, у тому числі в закладах професійної (професійно-технічної) освіти, шляхом проведення комплексної оцінки розвитку дитини, надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їхнього системного кваліфікованого супроводу, в місті Суми створено Комунальну установу Інклюзивно-ресурсний центр № 1 Сумської міської ради, що знаходиться за адресою: Сумська обл., м. Суми, вул. 20 років Перемоги, 9.

         Завданням вищезазначеного центру є:

-         здійснення комплексної  психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини;

-         встановлення наявності у дитини особливих освітніх потреб;

-         розроблення рекомендацій щодо освітніх програм;

-         надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами та методичної допомоги педагогічним працівникам та батькам цих дітей.

 

     

Начальник управління освіти і науки                                   А.ДАНИЛЬЧЕНКО

 

Контактна інформація Комунальної установи Інклюзивно-ресурсного центру №1

Адреса: вул. 20 років Перемоги, школа № 3

тел. 70-19-70

Ел. пошта: irc-sumy@ukr.net

 

Графік роботи:

Понеділок - п*ятниця з 8.00 до 17.00.

 


До уваги батьків:

рішення Сумської міської ради

СУМСЬКА    МІСЬКА     РАДА

УПРАВЛІННЯ  ОСВІТИ І НАУКИ

вул. Харківська, 35, м. Суми, 40035, тел. факс (0542) 32-78-05

E-mail:  osvita@smr.gov.ua  

 

Н А К А З 

18.01.2018                                                                                                             № 23

 

Про заборону збору коштів у закладах освіти м. Суми

 

Відповідно до статті 53 Конституції України, статтей 30, 79 Закону України «Про освіту», на виконання вимог законів України «Про запобігання корупції», «Про благодійну діяльність та благодійні організації», постанови Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 р. № 1222 «Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування», листа Міністерства освіти і науки України від 05.09.2013 р. № 1/9-608 «Щодо благодійних внесків», у зв’язку зі  зверненнями батьків стосовно порушень нормативно-правових актів, які регламентують діяльність закладів освіти, з метою попередження зловживань службовим становищем працівниками закладів освіти, забезпечення конституційного права громадян на доступність і безоплатність освіти, забезпечення прозорості надходження і використання благодійних та спонсорських коштів та уникнення неконтрольованих зборів коштів з батьків у закладах освіти м. Суми

 

Н А К А З У Ю:

 

1.    Заборонити збір готівкових коштів працівниками закладів освіти з батьків, учнів та вихованців для вирішення фінансових питань, пов’язаних з покращенням матеріально-технічного забезпечення, проведенням ремонтних робіт, на подарунки закладу освіти та педагогічним працівникам.

2.     Керівникам закладів освіти:

2.1. Неухильно виконувати вимоги чинного законодавства України щодо отримання, використання та обліку благодійних (добровільних) внесків від юридичних та фізичних осіб.

2.2. Прийом благодійних внесків здійснювати виключно на добровільних засадах та у безготівковій формі на рахунок «Суми за дорученням» з обов’язковим оформленням відповідної бухгалтерської документації згідно з  вимогами чинного законодавства України.

2.3. Вчителям-предметникам заборонити здійснювати будь-які  фінансові операції у закладі освіти та надавати платні освітні послуги, крім тих, які передбачені Переліком платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 р. № 796.

2.4. До 01.02.2018 розмістити цей наказ на офіційних веб-сайтах закладів освіти.

2.5. До 16.02.2018 року провести наради з працівниками закладів освіти, довести до відома під розпис цей наказ та опрацювати законодавчу базу щодо порядку отримання благодійних внесків.

2.6. До 23.02.2018 року на батьківських зборах довести наказ до відома батьківської громадськості та опрацювати чинні нормативно-правові акти щодо здійснення благодійної діяльності.

2.7. Забезпечити оприлюднення інформації та документів про свою діяльність, зазначену в статті 30 Закону України «Про освіту», кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством, на веб-сайті закладу освіти або веб-сайті уповноваженого органу Сумської міської ради.

2.8. Щорічно у травні-червні проводити звітування про використання бюджетних та благодійних коштів перед трудовим колективом та  громадськістю.

2.9. Здійснювати контроль за належним виконанням працівниками закладів освіти своїх функціональних обов’язків згідно із посадовою інструкцією та притягувати до відповідальності працівників за примусовий та незаконний збір коштів з батьків, учнів та вихованців.

3. У випадках порушення цього наказу керівників закладів освіти притягувати до відповідальності, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції» в межах повноважень.

4. Наказ управління освіти і науки Сумської міської ради від 12.02.2016                  № 117 «Про заборону збору коштів учасниками навчально-виховного процесу в навчальних закладах м. Суми» вважати таким, що втратив чинність.

5.  Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

 

 

Начальник управління освіти і науки

Сумської міської ради                                                                   А. М. Данильченко


Батькам про "Нову українську освітню реформу"

В ЧОМУ ПЕРЕВАГА НОВОЇ РЕФОРМИ?

      Реформи в освіті у 2017 році має на меті осучаснити нинішнє навчання. Навантаження на дітей буде меншим. Діти зможуть засвоїти усю необхідну інформацію, але при цьому не будуть перенапружуватись від надмірної інформації. По суті, старша школа — це абсолютна новинка в Україні. Саме на неї потрібно покласти підготовку учнів до вступу у виші. Сьогоднішня система освіти такої можливості не дає. Разом із тим, дитина зможе отримати необхідну наукову базу знань, котра дасть базу для подальшого вибору професії. В ідеальному варіанті, як зазначають експерти, вже в старшій школі повинні з’явитись предмети із профільного навчання. Таким чином, країна буде отримувати більш підготовлених спеціалістів.

          Планується зменшити кількість дисциплін. На думку критиків не варто вводити в навчальний план аж дві іноземні мови. За сьогоднішніх умов навчання дитина не в змозі засвоїти навіть однієї із них.

 

          Ймовірно в новому навчальному році кілька предметів будуть об’єднуватись, зменшиться обсяг домашнього завдання, а також інформації, котру учням приходиться засвоювати самостійно. Лише найголовніші теми потраплять в нові підручники. Разом із тим, вони не будуть подаватись так обширно.

Раніше передбачалось, що у 2017 році Україна перейде на 12-річну освіту. Цей проведений час повинен розпреділятись таким чином:

-   4 роки на початкову освіту;

-   5 років на базову освіту;

-   3 роки на профільну школу.

 Зміни не повинні стосуватись тих дітей, котрі вже навчаються, а лише тих, хто тільки піде в перший клас. Оскільки Міністерство освіти не встигає із підготовкою нововведень, а також наштовхнулось на спротив багатьох батьків, впровадження реформи відповідно до законодавства переноситься на 2018 рік. Таким чином дітки, котрі першими спробують на собі усі переваги та недоліки нової системи освіти у вересні 2022 року отримають базову освіту. Школу закінчать вони в 2035 році.

Для того щоб підвищити якість освіти вже з квітня 2017 року буде створено експертну групу, котра проведе моніторинг якості освіти в початковій школі. З вересня почнеться активна підготовка до змін. Протягом 2017 року Інститути післядипломної освіти повинні розробити програми для того щоб перекваліфікувати вчителів, котрі згодом почнуть навчати дітей-першокласників.

На навчання діти повинні приходити в 6 років, а закінчуватись в 18 років. Перші 2 класи повинні бути перехідними, як їх ще називають адаптаційними. Діти не будуть виконувати домашні завдання, а самі уроки повинні проходити в ігровій формі.

         Другий етап навчання — 3-4 класи. Протягом цього періоду діти повинні засвоїти основи (“ази”) навчання, тобто навчитись вдало читати, писати, рахувати.

          Основна школа так само повинна мати 2 класи адаптаційні (5-6 клас).

7-9 клас — період, протягом котрого людина сама повинна засвоїти основні предмети.

         Після завершення 9-го класу на дитину чекає зовнішнє незалежне оцінювання. Поки що його проходять лише випускники 11-х класів.

Далі дитина, котра планує в майбутньому отримувати вищу освіту, повинна навчатись в академічних ліцеях. Ті ж, хто не планує продовжувати навчання у вишах, переходять в профільні навчальні заклади, де навчаються ще 3 роки.


Відповіді на запитання щодо захисту прав громадянина України
Дорожня карта щодо реалізації прав на пільги

 

Сумська міська рада

 

Учаснику

антитерористичної операції

 

Дорожня карта щодо реалізації прав на пільги

 

 

 

Суми 2015

 

 

Управління соціального захисту населення Сумської міської ради

м. Суми, вул. Харківська, 35

 

Пільги на житлово-комунальні послуги

Учасникам антитерористичної операції, які беруть безпосередню участь в її проведенні, та членам їх сімей за рахунок коштів міського бюджету надаються 100-відсоткові пільги на житлово-комунальні послуги, а саме, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, вивіз твердих побутових відходів та рідких нечистот, водопостачання та водовідведення в межах середніх норм споживання.

Учасники антитерористичної операції, які отримали статус «Учасник бойових дій», та члени їх сімей відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» мають право на 75-відсоткову знижку плати за користування житлово-комунальними послугами за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, а саме, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, гаряче та холодне водопостачання, водовідведення, опалення, газопостачання, електропостачання, вивіз твердих побутових відходів та рідких нечистот, користування телефоном в межах середніх норм споживання.

У разі отримання посвідчення «Учасника бойових дій» учасник антитерористичної операції, який продовжує виконувати службові обов’язки в зоні антитерористичної операції, та члени його сім’ї мають право отримувати пільги за рахунок як міського, так і державного бюджету.

З питань оформлення пільг на житлово-комунальні послуги мають звертатись за адресою:м. Суми, вул. Харківська, буд. 35, праве крило, другий поверх, каб. 225-228,                 т. 32-62-12, 32-76-01.

Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації

Учасники антитерористичної операції з питання забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації за наявності медичних показань, а саме: протезно-ортопедичними виробами, засобами для пересування, спеціальними засобами для самообслуговування та догляду, особистої рухомості, підйому, меблями оснащенням та спеціальними засобами для спілкування та обміну інформацію, мають право звернутись за адресою: м. Суми,            вул. Харківська, буд. 35, праве крило, перший поверх, каб.122, тел. 32-75-60.

Забезпечення путівками на санаторно-курортне лікування

Учасники антитерористичної операції з питання забезпечення путівками на санаторно-курортне лікування (за наявності статусу та посвідчення «Інвалід війни», «Учасник бойових дій») мають право звернутись за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 35, праве крило, перший поверх, каб.124, тел. 36-91-55.

Підставою для отримання путівки є такі документи:

-      заява та медична довідка лікувальної установи за формою 070/о щодо необхідності лікування.

 

Оформлення грошової компенсації за невикористану санаторно-курортну путівку

Учасники антитерористичної операції з питання оформлення грошової компенсації за невикористану санаторно-курортну путівку (за наявності статусу та посвідчення «Інвалід війни») мають право звернутись за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 35, праве крило, перший поверх,каб.124, тел. 36-91-55.

 

Управління освіти та науки Сумської міської ради

м. Суми, вул. Харківська,  35

 

Для дітей, батьки яких є учасниками антитерористичної операції (на період перебування в зоні АТО) та дітей, загиблих батьків під час проведення антитерористичної операції  здійснюється організація харчування за рахунок коштів міського бюджету (безкоштовно).

 Для забезпечення безкоштовним харчуванням дітей дошкільного віку та безоплатними обідами дітей шкільного віку до адміністрації навчального закладу подаються наступні документи:

- заява, в якій заявник зазначає, що попереджений про відповідальність за достовірність поданої інформації та про необхідність надання даних щодо завершення терміну перебування в зоні проведення АТО;

- довідка, яка засвідчує факт перебування учасника антитерористичної операції в зоні проведення антитерористичної операції (для учасника АТО) або документ, який підтверджує право на пільги (для членів сім’ї загиблого під час проведення антитерористичної операції);

-  копія свідоцтва про народження дитини.

        

Для довідки:

Діти військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків, та особи, яким надано таке право відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» мають такі права:

-          зарахування поза конкурсом на місця, забезпечені державним замовленням до професійно – технічних та вищих навчальних закладів України;

-          надання місць у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах і дитячих оздоровчих таборах у першочерговому порядку;

-          першочергове зарахування до вищих навчальних закладів осіб, яким відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» надано таке право при вступі до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів.

-           

Сумський міський об’єднаний військовий комісаріат

м.Суми, вул. Г.Кондратьєва, 157 т. 22 21 84

 

Отримання статусу учасника АТО

Щоб отримати статус учасника АТО, необхідно звернутися до військкомату, який повинен надати посвідчення на пільги для військовослужбовця.

При собі треба мати такі документи:

-          Паспорт;

-          Довідку з місця проживання;

-          Медичний документ;

-          Військовий квиток (з відміткою про перебування в зоні АТО);

-          Наказ командира військової частини, засвідчений Гербовою печаткою. В наказі повинно бути вказано, де саме знаходилась людина, в який період часу, які дії виконувала і у якому статусі.

 

Для довідки:

Прийом представника військового комісаріату здійснюється також в Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) за адресою: м.Суми, вул. Горького, 21 (1 поверх).

 

Сумський міський центр зайнятості населення

м.Суми, вул. Баумана, 45, т.60 15 22

У центрі зайнятості Вам допоможуть:

-          знайти роботу – тимчасову або постійну;

-          взяти участь у громадських або інших роботах тимчасового характеру;

-          пройти професійну підготовку, перепідготовку або підвищити свою кваліфікацію;

-          отримати одноразову допомогу з безробіття для започаткування підприємницької діяльності;

-          отримати статус безробітного та матеріальну допомогу на випадок безробіття;

-          оволодіти технікою пошуку роботи.

Відділ охорони здоров’я Сумської міської ради

м.Суми, вул.Горького,21 т. 700659

 

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції від 10.02.2015 особи, які мають статус учасника бойових дій, та прирівняні до них особи (сім’ї загиблих) мають право на такі пільги при обслуговуванні у лікувально-профілактичних закладах міста:

          -  першочергове обслуговування  в  лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергову госпіталізацію:

          -  щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів;

-  безкоштовне    одержання   ліків,   лікарських   засобів, імунобіологічних  препаратів  та  виробів медичного призначення за рецептами  лікарів;

          -  першочергове  безкоштовне  зубопротезування  (за   винятком протезування з дорогоцінних металів).

           При необхідності санаторно-курортного лікування будуть оформлятися форми 70/о.

Демобілізованим учасникам АТО та членам їх сімей проводиться  комплексний медичний огляд у поліклініках міста з визначенням подальшої потреби в амбулаторному та стаціонарному лікуванні, у всіх видах протезування.

            Учасники антитерористичної операції та члени їх сімей можуть звертатися за наданням психологічної допомоги до психологів Сумської міської клінічної лікарні №5 або психотерапевтів Сумської міської клінічної лікарні №5, Сумської міської клінічної лікарні №4, Центру первинної медико-санітарної допомоги №3 м.Суми.

В поліклініках міста ведуть прийом реабілітологи.

 

 

 

Правове управління Сумської міської ради

Надання безоплатної юридичної допомоги здійснюється щовівторка та щочетверга з 17:00 до 19:00в приміщенні Центру надання адміністративних послуг за адресою: м.Суми, вул. Горького, 21 (1 поверх).

Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області

м.Суми, вул.Пушкіна,1 т. 66 00 20, 679 899

Призначення пенсії:

Пенсія по інвалідності – учасникам антитерористичної операції:

-          інваліди війни І групи – 100 %;

-          інваліди ІІ групи – 80 %;

-          інваліди ІІІ групи – 60 %;

-          іншим інвалідом І групи- 70 %;

-          ІІ групи – 60 %;

-          ІІІ групи – 60 %.

Для призначення пенсії по інвалідності надаються:

-          Копія паспорту (1,2,10,11 стор)

-          Копія довідки реєстраційного номера облікової картки платника податків заявника;

-          Довідка про розмір грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням;

-          Військово – медичні документи про стан здоров’я звільненої особи;

-          Довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;

-          Довідка АТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення АТ «Ощадбанк».

 

Пенсія у разі втрати годувальника – непрацездатним членам сімей загиблих учасників антитерористичної операції:

-          70 % грошового забезпечення загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї;

-          90% грошового забезпечення, якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї.

Для призначення пенсії по втраті годувальника надаються :

-          Заява про призначення пенсії;

-          Копія паспорту (1,2,10,11 стор);

-          Копія довідки реєстраційного номера облікової картки платника податків заявника;

-          Копія свідоцтва про смерть годувальника;

-          Копія свідоцтва про шлюб;

-          Довідка уповноважених органів з місця реєстрації (проживання);

-          Довідка АТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення АТ «Ощадбанк»;

-          Довідка атестат з пенсійного фонду України за місцем проживання про припинення виплати пенсії за іншим законом.

-           

Важливо:

Документи для призначення пенсій подаються до головного управління пенсійного фонду через уповноважені структурні підрозділи силових міністерств та відомств, якими був мобілізований військовослужбовець (обласний військовий комісаріат, управління Міністерства внутрішніх справ в Сумський області, Державно прикордонна служба України та інші)

 

Координаційний центр

 з питань організації надання благодійної допомоги Збройним Силам України, Державній прикордонній службі України

та Національній гвардії України у м.Суми

м.Суми, пл.Незалежності, 2  т. 63 28 88

Робота здійснюється з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 17:00, перерва з 12:00 до 13:00.

 

Сумський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

м.Суми, вул. Н.Холодногірська, 10, т. 700 609

 

Вивчення  потреб сімей учасників антитерористичної операції та визначення видів соціальних допомоги, яких вони потребують; соціальний супровід.

 

Комунальна установа «Агенція промоції «Суми»

м.Суми, вул. Соборна, 27 т. 67 98 39

Робота психолога:

-          заняття з арт – терапії з дружинами та дітьми військовослужбовців;

-          індивідуальні консультації.

 

Громадська організація

 «Асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій»

м.Суми, вул.Кузнечна, 2

 

Психологічний супровід військових та членів  їх родин:

-          індивідуальні консультації психолога та психотерапевта;

-          терапія пост травматичного стресового розладу (ПТСР);

-          групи підтримки для бійців, що повернулись з зони бойових дій;

-          групи підтримки для жінок та дітей, що є членами сімей учасників АТО;

-          супровід членів сімей загиблих, в тому числі по телефону;

-          індивідуальна та групова робота з пораненими в шпиталях.

Отримати довідку, записатись на консультацію або на участь в групі підтримки в м. Суми можна за телефонами:(095) 51-78-303 (098) 36-36-702

 

Громадська організація

Центр соціально – правової допомоги учасникам бойових дій та антитерористичної операції

м.Суми, вул.Антонова, 2 т. 76 70 26

Надання юридичної консультації:

вт.10:00 – 12:00, чт. 16:00 – 18:00

Отримати довідку, записатись на консультацію в м. Суми можна за телефонами:(095) 517-74-61,  (067) 543-52-93

 

Громадська  організації «Агенція міського розвитку»,

волонтерська організація «Самооборона Сумщини»

 

Контактні телефони:  (095) 606 31 17

 

Благодійна організація

«Благодійний фонд підтримки військовослужбовці Сумського артилерійського полку та членів їх сімей»

Контактні телефони: 78-15-27, 22- 22- 06, (050) 198 83 13, (063) 218 – 74 57

Благодійний фонд «SagaCitas»

 

Контактні телефони: 76 70 24, (097) 465 43 16.

 

Збір речей для військовослужбовців,

що знаходяться в зоні проведення АТО

 

Контактні телефони: (050)199 23 13

 

Громадський фонд «Суми»

м.Суми, вул.Покровська,6

Контактні телефони: (066)280 49 43

 

Гарячі лінії:

Міноборони

(044) 454-43-37

Генштаб ЗСУ

(044) 454-44-51

Надання медично-консультативної

 та психологічної допомоги.

044) 520-07-64

Штаб АТО

044 503 05 21

 

  

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:

Пожежна допомога

101, 22 52 05

 

Міліція (черговий)

102, 611 627, 33 12 26

 

Швидка медична допомога (міська)

103, 220 578

 

Аварійна служба газової мережі

104, 619 627

 

Ремонтна служба газових приладів

 

1500

Аварійна служба ліфтів

61 00 25

 

Сервісний центр ВАТ «Сумиобленерго» (аварійна)

1505, 65 96 59

Служба «0-80»

15-80, 62 08 55, 62 08 26

Травпункт для дорослих

 

620 133

Травпункт для дітей

 

241 923

 

Довідник про соціальні гарантії учасникам антитерористичної операції складено відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції».

 

У довіднику розміщені матеріали, надані упорядниками: управлінням соціального захисту Сумської міської ради, управління освіти та науки Сумської міської ради, відділом охорони здоров’я Сумської міської ради, Сумським обласним центром зайнятості, Головним управлінням пенсійного фонду України у Сумській області, громадськими організаціями станом на    20 квітня 2015 року.


Про фото та відеозйомку

Стаття 307.

Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок

     1. Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

     2. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов'язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.

3. Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.

Коментар:

     1. Коментована стаття передбачає захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відео зйомки. Дане положення є суттєвою гарантією реалізації багатьох особистих немайнових прав: права на індивідуальність (ст. 300 ЦК України), права на особисте життя (ст. 301 ЦК України), права на повагу до гідності та честі (ст. 297 ЦК України), права на недоторканість ділової репутації (ст. 299 ЦК України) тощо.

     Під поняттям "фото-, кіно-, теле-, чи відео зйомка" слід розуміти процес фіксації фактів на відповідний фото-, кіно-, теле-, чи відеоносій. Оскільки процес відповідної зйомки може суттєво порушувати певні особисті немайнові права фізичної особи, то законодавець визначає, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. При цьому, законодавець виходить з того, що згода фізичної особи може виражатись як у письмовій так і в усній формі, в тому числі і шляхом конклюдентних дій. Конкретна ж форма повинна бути обумовлена обставинами, при яких провадиться відповідна зйомка. Але в будь-якому випадку, така згода на проведення фото-, кіно-, теле-, чи відео зйомки фізичної особи повинна бути отримана до моменту початку зйомки.

     Проте, в окремих випадках згода особи на зйомку презюмується, тобто фізична особа вважається такою, що погодилась на зйомку, аж поки вона не виразить своє заперечення щодо цього. До таких випадків презумпції згоди на знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку законодавець відносить зйомки, які проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. У випадку, коли фізична особа заперечила щодо її фіксації на відповідну плівку, то зйомка повинна бути припинена, а моменти з її участю вилучені.

     З метою захисту особистих немайнових прав фізичної особи, законодавець надає можливість захисту навіть у випадку, коли вона попередньо погодилась на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку. Так зазначається, що фізична особа має право вимагати припинення її публічного показу в тій частині, в якій це стосується її особистого життя. Це означає, що наприклад, коли відзнятий цикл передач про відому людину, в одній з яких він поширив інформацію, яка стосується його особистого життя, а потім передумав щодо оприлюднення цієї інформації, то він вправі вимагати від відповідної телерадіокомпанії вилучення даної частини інтерв'ю з передачі.      Ідентичний правовий режим поширюється законодавцем також і на випадок, коли фотографом була підготовлена виставка, окремі з фотографій якої фізична особа, що попередньо дала згоду на їх розміщення, вимагає вилучити із загальної виставки. Але зрозуміло, що сам процес демонтажу відзнятого матеріалу чи виставки є доволі тривалим та працемістким процесом. У зв'язку з цим, з метою захисту майнових інтересів особи, яка проводила відповідні зйомки за попереднім погодженням з фізичною особою, законодавець надає першій можливість вимагативід останньої відшкодування всіх витрат, що пов'язані з демонтажем запису чи виставки. До переліку витрат, що підлягатимуть відшкодуванню слід відносити як реальні збитки, так і упущений дохід, а також моральну шкоду.

     2. Законодавець здійснює також і обмеження відповідної гарантії, щодо отримання згоди фізичної особи на її зйомку на фото-, кіно-, теле-, чи відеоплівку. Так, дозволяти здійснювати непогоджену зйомку фізичної особи, в тому числі і таємну, однак лише у випадках, що прямо встановлені законом. Так, наприклад, оперативні підрозділи для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності при наявності, передбачених ст. 6 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність", підстав мають право здійснювати візуальне спостереження в громадських місцях із застосуванням фото-, кіно- і відеозйомки (п. 11 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність").


Поради на випадок виникнення небезпечних ситуацій


ПАМ’ЯТКА

щодо першочергових дій у разі виявлення ознак вибухового пристрою або схожих на них предметів

I. Характерними ознаками наявності вибухового пристрою можуть бути:

1. Знаходження у громадських місцях, транспорті валіз, кейсів, пакунків, коробок та інших предметів, залишених без нагляду;

2. Отримання адресатом поштового відправлення від невідомого відправника, наявність у відправленні явного дисбалансу, нестандартний вигляд посилочної тари;

3. Наявність у предметів характерного вигляду штатних бойових припасів, вибухових речовин, засобів або їх елементів;

4. Наявність у виявлених предметів звуку працюючого годинникового механізму, запаху бензину, газу, розчинника, хімічних речовин, диму, що виходить з предмету тощо;

5. Наявність у підозрілого пристрою елементів (деталей), що не відповідають його прямому призначенню (сигнальні лампи, світлодіоди, радіоплати, перемикачі, елементи живлення і т. ін.) або додаткового контакту з навколишніми предметами (антена, вмонтований електричний дріт, натягнутий шнур або мотузка);

6. Невідповідність маси дійсному призначенню або вигляду предмета (наприклад - вага коробки від цукерок, банки від кави, книги і т. ін.);

7. Наявність у дверях, вікнах будь-яких сторонніх предметів - закріпленого дроту, ниток, важелів, шнурів тощо;

8. Наявність стороннього сміття, свіжооштукатурених та свіжопофарбованих ділянок стін, стелі, підлоги, порушення ґрунту, покриття на газонах, тротуарах, за відсутності пояснень щодо їх виникнення у відповідних служб.

9. Наявність у контрольованих зонах залишеного автотранспорту, сторонніх чи нічийних приладів, механізмів, тимчасових споруд, будівельних матеріалів і конструкцій, тощо.

10. Намагання особи з предметом у руках чи у специфічному одязі, що дозволяє приховувати на тілі вибуховий пристрій, за будь-яких обставин безпосередньо наблизитися до об’єкту охорони чи маршруту його пересування. У разі, якщо особа намагається безпосередньо застосовувати підозрілий предмет, по можливості не дати їй випустити предмета з рук та використати тіло особи як екран для гасіння у разі вибуху пристрою.

   

У разі реорганізації або перейменування центральних органів виконавчої влади, перелічених у цій статті, їхні функції у сфері боротьби з тероризмом можуть переходити до їх правонаступників, якщо це передбачено відповідним указом Президента України.

 

 До участі в антитерористичних операціях за рішенням керівництва антитерористичної операції можуть бути залучені з дотриманням вимог цього Закону й інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від підпорядкованості і форми власності, їх посадові особи, а також громадяни за їх згодою.

Координацію діяльності суб’єктів, які залучаються до боротьби з тероризмом, здійснює Антитерористичний центр при Службі безпеки України.

 

Стаття 6. Повноваження інших суб’єктів, які залучаються до боротьби з тероризмом

 

       Суб’єкти, які залучаються до боротьби з тероризмом, у межах своєї компетенції здійснюють заходи щодо запобігання, виявлення і припинення терористичних актів та злочинів терористичної спрямованості; розробляють і реалізують попереджувальні, режимні, організаційні, виховні та інші заходи; забезпечують умови проведення антитерористичних операцій на об’єктах, що належать до сфери їх управління; надають відповідним підрозділам під час проведення таких операцій матеріально-технічні та фінансові засоби, засоби транспорту і зв’язку, медичне обладнання і медикаменти, інші засоби, а також інформацію, необхідну для виконання завдань щодо боротьби з тероризмом.

 

Стаття 9. Сприяння органам, які здійснюють боротьбу з тероризмом

 

         Органи державної влади України, органи місцевого самоврядування, об’єднання громадян, організації, їх посадові особи зобов’язані сприяти органам, які здійснюють боротьбу з тероризмом, повідомляти дані, що стали їм відомі, щодо терористичної діяльності або будь-яких інших обставин, інформація про які може сприяти запобіганню, виявленню і припиненню діяльності, а також мінімізації її наслідків.


ПАМ’ЯТКА

щодо першочергових дій

у разі виявлення ознак вибухового пристрою

або схожих на нього предметів

І. Характерними ознаками наявності вибухового пристрою може бути:

1. Знаходження у громадських місцях, транспорті валіз, кейсів, пакунків, коробок та інших предметів, залишених без нагляду власників.

2. Отримання адресатом поштового відправлення від невідомого відправника, наявність у відправленні явного дисбалансу, нестандартний вигляд посилочної тари.

3. Наявність у предметів характерного вигляду штатних бойових припасів, вибухових речовин, засобів або їх елементів.

4. Наявність у виявлених предметів звуку працюючого годинникового механізму, запаху бензину, газу, розчинника, хімічних речовин, диму, що виходить з предмету тощо.

5. Наявність у підозрілого пристрою елементів (деталей), що не відповідають його прямому призначенню (сигнальні лампи, світлодіоди, радіоплати, перемикачі, елементи живлення і т. ін.) або додаткового контакту з навколишніми предметами (антена, вмонтований електричний дріт, натягнутий шнур або мотузка).

6. Невідповідність маси дійсному призначенню або вигляду предмета (наприклад - вага коробки від цукерок, банки від кави, книги і т. ін.).

7. Наявність у дверях, вікнах будь-яких сторонніх предметів - закріпленого дроту, ниток, важелів, шнурів тощо;

8. Наявність стороннього сміття, свіжооштукатурених та свіжопофарбованих ділянок стін, стелі, підлоги, порушення грунту, покриття на газонах. тротуарах, та відсутності пояснень щодо їх виникнення у відповідних служб.

9. Наявність у контрольованих зонах залишеного автотранспорту, сторонніх чи нічийних приладів, механізмів, тимчасових споруд, будівельних матеріалів і конструкцій, тощо.

10. Намагання особи з предметом у руках чи у специфічному одязі, що дозволяє приховувати на тілі вибуховий пристрій, за будь-яких обставин безпосередньо наблизитися до об’єкту охорони чи маршруту нього пересування. У разі, якщо особа намагатиметься безпосередньо застосовувати підозрілий предмет, по можливості не дати їй випустити предмета з рук та використати тіло особи як екран для гасіння у разі вибуху пристрою.

Категорично забороняється самостійно проводити з підозрілим предметом будь- які дії (торкатись, нахиляти, відкривати, переміщувати, піднімати, перерізати, та ін.)

Пам’ятайте, що марна втрата часу при загрозі вибуху може призвести до людських жертв!

В усіх випадках про виявлення ознак вибухового пристрою, підозрілих предметні, осіб повідомляти за тел. 102або 235 55 18 (цілодобово) оперативного чергового УСБ України

ІІ. У разі надходження анонімного повідомлення про підготовку вибуху за телефоном:

1. Спробувати з’ясувати у особи, що телефонує, який вибуховий пристрій, де він встановлений і коли повинен спрацювати.

2. Не класти трубку на телефонний апарат.

3. Повідомити про отримане повідомлення з іншого телефонного апарату до чергової частини органів внутрішніх справ з наданням номеру телефону, на який отримано повідомлення;

4. Оглянути зазначене приміщення без евакуації персоналу. У разі невизначеності приміщення - оглянути кімнати, до яких є вільний доступ сторонніх, вміст урн для сміття, меблів, залишених пакунків, підозрілих предметів тощо.

ІІІ. У разі виявлення предмета, підозрілого на вибуховий пристрій, необхідно:

1. Обмежити доступ до приміщення, організувати його охорону.

2. Негайно доповісти безпосередньому керівнику, вказати місце знаходження предмета, час виявлення та особу, яка його виявила.

3. Забезпечити інформування чергових підрозділів МВС, СБ або ДСНС України.

4. Безумовно виконувати всі рекомендації спеціаліста - вибухотехніка, у разі підтвердження наявності ознак вибухового пристрою організувати евакуацію людей з будівлі, території.

IV. Згідно Наказу № від 29.01.2015 «Про дотримання порядку у Фінансово-правовому коледжі»

1. З 29.01.2015 року ввести пропускну систему в навчальному корпусі за адресою: вул. Пітерська, 5А (вхід в корпус):

- для студентів коледжу – по пред’явленню студентського квитка (залікової книжки);

- для штатних викладачів та штатних співробітників коледжу – по пред’явленню посвідчення;

- для сумісників – по пред’явленню посвідчення.

2. Ввести чергування кураторів та штатних співробітників з метою підтримання та здійснення заходів безпеки у місцях перебування студентів (навчальний корпус та прилегла територія).

3. Провести комплекс заходів з організації і забезпечення збереження життя та здоров’я всіх учасників навчально-виховного процесу у Фінансово-правовому коледжі.

4.  Постійно проводити роз’яснювальну роботу з студентами, працівниками навчального  закладу та батьківською громадою за участю співробітників Державної служби з надзвичайних ситуацій та правоохоронних органів, учасників бойових дій у зоні АТО, оперуповноваженого ВКМСД Солом’янського РУ, волонтерів щодо правил поведінки у випадку виявлення вибуховонебезпечних та підозрілих предметів.

5. Методистам, кураторам, старостам курсів і груп довести інформацію до відома студентів. Заступнику директора довести інформацію до відома співробітників і викладачів коледжу.

6. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

Поводження з вибухонебезпечними предметами вимагає граничної уваги і обережності.


Для представників ромської національності

МЕТОДИЧНИЙ КЕЙС ДЛЯ ПРЕДСТАВНИКІВ РОМСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОСТІ

  Правовий статус представників ромської національної меншини визначено у міжнародному та національному законодавстві України. Основні з них: Конституція України, Цивільний кодекс України, Сімейний кодекс України, Кодекс законів про працю України, Закони України «Про національні меншини в Україні», «Про вибори народних депутатів України», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про засади державної мовної політики», «Про громадські об'єднання», «Про освіту», «Про культуру», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про кінематографію», «Про свободу совісті та релігійні організації», а також Загальна декларація прав людини, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права, Міжнародна конвенція про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, Конвенція про дискримінацію в галузі праці і занять, Конвенція про запобігання злочинові геноциду і покарання за нього, Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, Європейська соціальна хартія (переглянута), Рамкова конвенція Ради Європи про захист національних меншин, Європейська хартія регіональних мов або мов меншин, Конвенція про права дитини.

З врахуванням вимог статті 1 Закону України «Про національні меншини в Україні» представникам ромської національної меншини які є громадянами України та території України гарантуються рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення.

Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід’ємною частиною загальновизнаних прав людини.

Громадяни України всіх національностей зобов’язані дотримувати Конституції та законів України, оберігати її державний суверенітет і територіальну цілісність, поважати мови, культури, традиції, звичаї, релігійну самобутність українського народу та всіх національних меншин.

Громадяни України, які належать до національних меншин, мають право відповідно обиратися або призначатися на рівних засадах на будь-які посади до органів законодавчої, виконавчої, судової влади, місцевого самоврядування, в армії, на підприємствах, в установах і організаціях.

Громадяни, які належать до національних меншин, вільні у виборі обсягу і форм здійснення прав, що надаються їм чинним законодавством, і реалізують їх особисто, а також через відповідні державні органи та створювані громадські об'єднання.

Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини на сьогодні є соціально значущим питанням.

З метою створення належних умов для захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини, забезпечення рівних можливостей для її участі у соціально-економічному та культурному житті держави Указом Президента України від 08.04.2013 р. № 201 схвалено Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року.

Основними завданнями з реалізації Стратегії є сприяння правовому, соціальному захисту ромів, сприяння їх зайнятості, підвищення освітнього рівня, забезпечення охорони здоров’я ромів, поліпшення житлово-побутових умов ромів, задоволення культурних та інформаційних потреб ромів. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.09.2013 р. № 701-р затверджено Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, якою визначені конкретні заходи спрямовані на інтеграцію в українське суспільство ромської національної меншини та їх виконавці.

 

 Поради батькам


Толерантність починається з сім’ї.

"Тепер, коли ми навчилися
літати у повітрі, як птахи,
плавати під водою, як риби,
нам не вистачає лише одного:
навчитися жити на землі, як люди".

Бернард Шоу

Толерантність — ставлення до інших людей як цінності, що виражається у визнанні, розумінні та прийнятті представників інших культур; це терпимість до чужих думок, вірувань і поведінки.  Толерантність особистості є суттєвим фактором соціалізації дитини і значною мірою визначає успішність її подальшого життєвого шляху. Толерантність батьків у свою чергу передбачає повагу до самобутнього внутрішнього світу дитини, віру в перемогу добрих починань у міжособистісних відносинах, відмову від методів грубого примусу й будь-яких форм авторитаризму.

У пригоді батькам стануть такі поради:

1. Будьте чесні й відкриті, з повагою ставтеся до інших, виявляйте співпереживання й співчуття. Демонструйте це діями. Ніколи не давайте негативних характеристик навіть собі, не кажучи вже про інших.

2. Підтримуйте й заохочуйте впевненість дитини в собі, у її вчинках. Людина з розвиненим почуттям власної гідності, з адекватно високою самооцінкою не потребує самоствердження за рахунок інших.

3. Розповідайте своїй дитині про традиції інших народів, свята, характерні для інших країн, важливі міжнародні дати. Шануйте традиції свого народу, але не втрачайте можливості ознайомити дитину з іншими культурами, цінностями, звичаями.

4. Намагайтеся забезпечити вашій дитині досвід спілкування з різними групами людей. Літній відпочинок, подорожі в інші країни є корисними для кожного, а дитині старшого шкільного віку можна запропонувати участь в благодійних програмах і грантах.

5. Подорожуйте з дитиною і допомагайте їй відкривати для себе багатогранний світ. Звичайно, не кожна сім’я може дозволити собі відвідати Європу, азіатські країни, Африку, але відвідування історичних куточків рідної України є доступним майже кожній родині.

6. Говоріть про відмінності між людьми з повагою. Відзначайте позитивні моменти того факту, що всі люди різні. Дітям молодшого віку потрібно пояснити, що на Землі існують інші раси й національності — з іншим кольором шкіри, волосся, розрізом очей, звичаями й особливостями побуту, мислення тощо.

7. Завжди давайте відповіді на запитання дітей, навіть якщо це буде не найкращий варіант. Розмови на «незручні» теми важливі для виховання дитини. Відповіді на кшталт «ти ще маленький» абсолютно недоречні — завданням батьків є дати відповідь у формі, доступній віку дитини. Якщо ви не готові відповісти одразу — попросіть час на роздуми і поверніться до розмови якомога швидше.

 

І головне, пам’ятайте: особистісні риси толерантної людини — це не вроджені, а набуті соціальні якості, що формуються з раннього дитинства у процесі взаємодії з сімейним (родинним) оточенням.


Поради Девіда Льюїса (американського психолога)

щодо розвитку обдарованої дитини

 

1. Відповідайте на запитання дитини якомога терпляче і чесно. Серйозні запитання дитини сприймайте серйозно.

2. Створіть у квартирі місце-вітрину, де дитина може виставляти свої роботи. Не сваріть дитину за безлад у кімнаті під час її творчої роботи.

3. Відведіть дитині кімнату чи куточок винятково для творчих занять.

4. Показуйте дитині, що ви любите її такою, якою вона є, а не за її досягнення.

5. Надавайте дитині можливість у виявленні турботи.

6. Допомагайте дитині будувати її плани та приймати рішення.

7. Показуйте дитині цікаві місця.

8. Допомагайте дитині нормально спілкуватися з дітьми, запрошуйте дітей до своєї оселі.

9. Ніколи не кажіть дитині, що вона гірша за інших дітей.

10. Ніколи не карайте дитину приниженням.

11. Купуйте дитині книжки за її інтересами.

12. Привчайте дитину самостійно мислити.

13. Регулярно читайте дитині чи разом з нею.

14. Пробуджуйте уяву та фантазію дитини.

15. Уважно ставтеся до потреб дитини.

16. Щодня знаходьте час, щоб побути з дитиною наодинці.

17. Дозволяйте дитині брати участь у плануванні сімейного бюджету.

18. Ніколи не сваріть дитину за невміння та помилки.

19. Хваліть дитину за навчальну ініціативу.

20. Учіть дитину вільно спілкуватися з дорослими.

21. У заняттях дитини знаходьте гідне місце для похвали.

22. Спонукайте дитину вчитися вирішувати проблеми самостійно.

23. Допомагайте дитині бути особистістю.

24. Розвивайте в дитині позитивне сприйняття її здібностей.

25. Ніколи не відмахуйтесь від невдач дитини.

26. Заохочуйте в дитині максимальну незалежність від дорослих.

27. Довіряйте дитині, майте віру в її здоровий глузд.